مشارکت بانوان ایلامی در اهدای خون پایین است

به گزارش ایرنا، دکتر مهدی اکبری دهبالایی روز دوشنبه در آئین تجلیل از اهداکنندگان مستمر خون اظهار کرد: میزان اهدای خون بانوان در پنج سال پیش 9 درصد بود که اکنون این میزان به هفت درصد رسیده و این امر بیانگر 2 درصد کاهش مشارکت بانوان استان ایلام در موضوع اهدای خون مستمر است.
وی افزود: اهداکنندگان مستمر سرمایه ها و رکن اصلی سازمان انتقال خون هستند که به صورت رایگان و داوطلبانه اقدام به اهدای خون خود برای کمک به بیماران و حادثه دیدگان سوانح می کنند.
اکبری دهبالایی با بیان اینکه علم پزشکی با وجود پیشرفت و دستیابی به فنون جدید هنوز موفق به تولید خون نشده، یادآور شد: علم پزشکی برای نجات جان بیماران نیازمند اهدای خون از سوی گروه های خونی مختلف است.
وی گفت: میانگین میزان اهدای خون مستمر در کشور 50 درصد و در استان ایلام 56 درصد است و اهداکنندگان مستمر با توجه به اینکه چند بار در سال اهدای خون دارند از خونی سالم برخوردار هستند.
وی اظهار کرد: پذیره نویسی سلول های بنیادی اهدا کنندگان مستمر با توجه به اهمیت آن در درمان برخی از بیماری ها و کارکردهای پزشکی در استان ایلام همزمان با دیگر نقاط کشور انجام می شود.
مدیرکل انتقال خون استان ایلام افزود: از دیگر فعالیت های انتقال خون در جهت رفاه و حق انتخاب اهدا کنندگان مستمر نصب دستگاه پلاکت فریزیس است که تا پایان امسال انجام خواهد شد.
اکبری دهبالایی با بیان اینکه سال گذشته نیز دستگاه پلاسما فریزیس نصب شد، توضیح داد: با نصب این دستگاه ها می توان به جای دریافت خون کامل از اهداکننده فقط پلاسما یا پلاکت خون وی را جداسازی و به بیماران مورد نیاز اهدا کرد و سایر اجزای خون در بدن اهدا کننده باقی خواهد ماند.
وی از ایجاد مرکز جامع اهدای خون در استان ایلام خبر داد و اظهار کرد: با حمایت های استاندار ایلام یک قطعه زمین برای ساخت این مرکز جامع اختصاص یافته و مراحل کلنگ زنی وساخت آن امسال آغاز می شود که با ایجاد این مرکز وضعیت اهدا و توزیع خون در استان ایلام بهبود می یابد.
در این آئین از 50 نفر از اهداکنندگان مستمر خون تجلیل شد.
24 خرداد برابر 14 ژوئن روز جهانی اهدای خون نامگذاری شده است که با توجه به تقارن این روز با ماه مبارک رمضان آئین تجلیل از اهداکنندگان خون در سراسر کشور در 28 خرداد انجام شد.
7172/6119

انتهای پیام /*


اجتماعي


انتقال خون


اهدا كنندگان مستمر


تجليل

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *