جراحی رایگان تا ریشه کنی شکاف لب و کام در ایران ادامه دارد

فرهاد کلانتری یکی از اعضای موسسه مرهم و رییس بهداشت و درمان شرکت نفت جنوب روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این موسسه به دستور دکتر کلانتر هرمزی رییس موسسه مرهم هیچ مبلغی حتی فارنشیز برای انجام جراحی ها از بیماران نیازمند دریافت نمی کند.
وی رایگان بودن جراحی های این موسسه را یکی از شروط آن دانست و گفت: ابزار و امکانات موردنیاز پزشکان برای جراحی پلاستیک در مناطق محروم در برخی موارد توسط موسسه مرهم تهیه و در اختیار آنها قرار می گیرد تا جراحی ها بدون مشکل انجام شوند.
این پزشک متخصص بیهوشی افزود: بیهوشی کودکان با بیهوشی بزرگسالان متفاوت است و باید افراد دارای تجربه کافی، در این حوزه ورود کنند به همین منظور سه نفر از همکاران باتجربه در زمینه بیهوشی با موسسه مرهم همکاری دارند.
کلانتری به دیگر پزشکان توصیه کرد بیماران نیازمند را دریابند و در ماه چند روز را به پذیرش و درمان این بیماران اختصاص دهند.
وی با بیان اینکه تعداد پزشکان نیکوکار در سطح کشور بسیار زیاد است و همکاری خوبی با گروه های بسیجی و جهادی دارند، افزود: لازم است این پزشکان مانند موسسه مرهم به شکل تخصصی تر به موضوع درمان و جراحی رایگان بیماران نیازمند ورود کنند تا نیاز به این نوع جراحی های پلاستیک برطرف شود.
عضو موسسه ملی مرهم گفت: امید است با حرکت جهادی پزشکان در سراسر کشور، دسترسی به خدمات درمانی در مناطق محروم تسهیل شود تا فردی مجبور نباشد برای درمان اقدام به فروش اموال خود کند.
این پزشک نیکوکار افزود: کارهای زیادی در تمام حوزه های پزشکی از پیشگیری تا درمان وجود دارد که پزشکان نیکوکار می توانند مطابق با رشته های تخصصی خود ورود کنند.

** ایران یکی از پیشرفته ترین کشورهای دنیا در پزشکی است
این پزشک متخصص بیهوشی با بیان اینکه ایران از نظر پیشرفت های علمی در زمره پیشرفته ترین کشورهای دنیا است، گفت: ممکن است از نظر تکنولوژی پزشکی کمبودهایی وجود داشته باشد ولی در علم پزشکی هیچ کمبودی در کشور نیست.
وی با تقدیر از دانشمندان علوم پزشکی ایران که با ماندن در کشور به مردم خدمت می کنند، افزود: این پزشکان با دیگر پزشکان مطرح دنیا نیز در ارتباط هستند و از تجربیات آنها استفاده می کنند.

** آرامش روانی بیماران نیازمند مورد توجه قرار گیرد
دیگر عضو موسسه ملی مرهم و فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی با تاکید بر لزوم ایجاد آرامش روانی برای بیماران نیازمند گفت: پزشکان این موسسه برای رساندن بیماران نیازمند به آرامش روانی و رضایت خاطر آنها از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند.
عبدالرضا شیخی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: گروه مرهم از 10 سال پیش توسط دکتر کلانتر هرمزی با تعداد کمی پزشک تاسیس شد ولی اکنون تعداد پزشکان آن افزایش یافته و اعضای ثابتی دارد.
وی با بیان اینکه سالانه به طور میانگین سه سفر جهادی توسط این گروه پزشکی به مناطق محروم انجام می شود، گفت: این پزشکان با هزینه شخصی به منظور خدمات رسانی به افراد ناشناخته و نیازمند به شهرهای مختلف سفر و بیماران نیازمند را از جراحی های پلاستیک رایگان بهره مند می کنند.
این فوق تخصص جراحی پلاستیک افزود: پزشکان این موسسه برای حضور در مناطق محروم و خدمت به مردم نیازمند هیچ دستمزدی دریافت نمی کنند و از ماه ها قبل برای حضور در این سفرها برنامه ریزی، و بیماران مطب خود را در جریان قرار می دهند تا نارضایتی ایجاد نشود.
وی با اشاره به جراحی عارضه شکاف لب و کام یک بانوی 40 ساله دزفولی گفت: این بانو به دلیل مشکلات مالی تاکنون برای درمان خود هیچ اقدامی نکرده بود.
شیخی افزود: این موضوع که یک نفر به دلیل ناتوانی مالی نتواند خود را درمان کند باعث آزردگی هر پزشکی می شود و درمان این نوع بیماران به صورت رایگان موجب غنای روحی پزشکان می شود.
این عضو موسسه مرهم بیان کرد: امیدوارم زمانی فرا رسد که هیچ کس به دلیل عوارض روانی شکاف لب و کام مادرزادی یا حادثه از فعالیت های اجتماعی باز نماند.
وی افزود: وظیفه اخلاقی پزشکان این است که اجازه ندهند این افراد دچار عوارض روانی و اجتماعی ناشی از این نقص شوند.
فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی با اشاره به تعداد زیاد ویزیت ها و جراحی های این گروه در طول سفرهای جهادی به مناطق محروم گفت: در آخرین سفر این گروه که به شهرستان دزفول انجام شد 65 جراحی در یک روز و 125 جراحی شکاف لب و کام در 2 روز انجام شد که این تعداد جراحی منجر به شکستن رکورد جهانی این جراحی ها شد.
وی با بیان اینکه گروه پزشکی مرهم سرشار از عشق و همدلی است، افزود: این گروه با هدف کمک به بیماران نیازمند از خانه و مطب خود دور شده اند و با هزینه شخصی خدمت رسانی می کنند البته همکاری تیم پزشکی بیمارستان های هدف و پشتیبانی آنها همراه با فعالیت رسانه ای برای جمع آوری اطلاعات و بیماران نیز بسیار کمک کننده بود.
شیخی ادامه داد: امیدواریم این حرکت جهادی بیش از پیش توسعه یابد چرا که در تمام رشته های پزشکی جای کار و فعالیت جهادی وجود دارد.
وی افزود: این حرکت جهادی باید در آموزش و پرورش و سایر حوزه های خدمات رسان نیز توسعه یابد و هرکس بنا به توانایی و دانش خود در جهت محرومیت زدایی ورود کند.
موسسه ملی مرهم در سال 1387 با هفت نفر پزشک کار خود را آغاز کرد و اکنون بیش از 200 نفر عضو دارد؛ این پزشکان نه تنها از این موسسه بلکه از هیچ جای دیگری حقوق دریافت نمی کنند.
در بیست و چهارمین سفر این موسسه به مناطق محروم، رکورد جراحی خیریه شکاف لب و کام جهان با انجام 125 عمل در 2 روز، در بیمارستان بزرگ دزفول شکسته شد.
7278/3022

انتهای پیام /*


اجتماعی


علوم پزشکی


جراحی پلاستیک


دزفول