تقویت سازگاری خون تزریقی با استفاده از ویرایش ژنتیکی

به گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی یورک الرت، تزریق خون (Blood transfusion) به فرایند انتقال خون یا فراورده‌های خونی از شخص اهدا کننده به دستگاه گردش خون فرد دیگر گفته می‌ شود.
تهیه خون برای بیمارانی که نیاز به تزریق مکرر خون دارند و نیز برای افرادی که دارای انواع نادر خونی هستند، چالش بزرگی برای خدمات انتقال خون در سراسر جهان به شمار می رود. بیماران مبتلا به اختلال های خونی مانند تالاسمی یا بیماری سلول داسی شکل به تزریق مکرر خون نیاز دارند.
بیماران با تزریق مکرر خون در نهایت نسبت به خون همه افراد به غیر از خون اهدا کننده ای که بیشترین سازگاری را با خون آنها دارد، یک واکنش ایمنی نشان می دهند.
اکنون محققان دانشگاه بریستول در انگلیس با استفاده از ویرایش ژنتیکی CRISPR-Cas9، رده سلولی منحصر به فردی درست کردند که در آن ژن های گروه خونی تغییر می کند تا از بیان پروتئین هایی که باعث بروز واکنش های ایمنی می شوند، جلوگیری شود.
محققان با حذف (ژن های) گروه های مختلف خونی در یک رده سلولی، سلول هایی درست کردند که می توانند متمایز شوند و گلبول های قرمز جدیدی تولید کنند که بیشترین سازگاری را در فرایند تزریق خون دارند.
دکتر ‘اشلی توی’ رییس واحد تحقیقاتی دانشگاه بریستول گفت: خون ساخته شده با استفاده از گلبول های قرمزی که تحت ویرایش ژنتیکی قرار گرفته اند، می تواند روزی به ارائه تزریق های خونی سازگار شده برای بیمارانی منجر شود که یافتن خون سازگار با آنها از میان جمعیت اهدا کننده دشوار و یا غیر ممکن است .
وی خاطر نشان کرد، این گلبول های قرمز که تحت ویرایش ژنتیکی قرار گرفته اند، می توانند به ابداع درمان های بهتر برای بیمارانی منجر شوند که تامین نیازهای بالینی آنها دشوار و یا غیر ممکن است.
با این حال وی اذعان داشت که تولید گلبول های خونی مناسب برای مصرف این بیماران هنوز به فعالیت بیشتری نیاز دارد.
این محقق ادامه داد: این مطالعه که هفته جاری در مجله EMBO Molecular Medicine منتشر شده است اولین مطالعه است که نشان می دهد، می توان از ویرایش ژنتیکی به همراه کشت گلبول های قرمز در محیط آزمایشگاه ، گلبول های خونی نادر قرمز برای بیمارانی درست کرد که نیازها خاصی دارند.
علمی**2038**1440

انتهای پیام /*


علمي آموزشي


تزريق


خون