تشخیص زودهنگام سرطان اقدامات درمانی را ممکن می کند

دکتر پرویز قزلباش روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: بیشتر افراد در طول عمر نگران سلامتی خود هستند و به علت ترس از بروز بیماری در مراحل پیشرفته تری به پزشک یا متخصص مربوطه مراجعه می کنند.
وی یادآوری کرد: این در حالی است که مراحل اولیه تشخیص بیماری اهمیت بسزایی دارد چرا که مراجعه بهنگام و تشخیص امری بسیار مهم تلقی می شود.
قزلباش اظهار کرد: هم اکنون، آمار سرطان این استان مطابق با آمار کشوری بوده و بطور تقریبی و در تمام شاخص‌های سرطان نسبت به کل کشور شیوع کمتری دارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: تعداد موارد جدید سرطان استان، 44 درصد در زنان و 56 درصد در مردان اعلام شده و در این میان شایعترین آنها در جمعیت زنان زنجانی به ترتیب ، سرطان پستان، معده، مری، رحم و روده بزرگ و شایعترین در مردان نیز معده، مری، پوست، پروستات و روده بزرگ است.
وی بیان کرد: معده در مردان استان تنها سرطانی است که نسبت به شاخص‌های کشوری آمار بالاتری را نشان می دهد و علت آن یک فاکتور نیست بلکه به مجموعه‌ای از عوامل ژنتیکی، غذا، محیط و فشارهای عصبی باز می گردد.
این مسئول ادامه داد: این در حالی است که عوامل خطر ساز دیگری مر بوط به شیوه زندگی از قبیل استعمال دخانیات (سرطان های ریه و مثانه) کم تحرکی (سرطان های روده، پستان و پروستات) و عوامل دیگر محیطی نیز مانند آلودگی هوا و خاک به سرطان های ریه و خون در افراد منجر می شود.
وی اظهار کرد: تغذیه نادرست، فشارهای عصبی، عوامل زنتیکی و تغییرات سلولی به دلایل نامعلوم، موجب آسیب به معده و ابتلا بیشتر به سرطان می‌شود و علاوه بر آن افزایش سن نیز عامل خطر محسوب می شود.
قزلباش افزود: نوشیدن چای داغ از عوامل مهم در سرطانهای دستگاه گوارش محسوب شده و از طرفی استفاده زیاد از کنسروها نیز در ابتلا به بیماری های مختلف و سرطان نقش موثری دارد که مصرف کنندگان به این مهم توجه داشته باشند..
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان خاطر نشان کرد: برای پیشگیری و درمان های به موقع غربالگری سه سرطان شایع روده بزرگ، دهانه رحم و پستان در زنان از سطح خانه بهداشت در روستاها تا مراکز بهداشتی درمانی و مراکز جامع سلامت در شهرها آغاز شده به صورت رایگان انجام می‌گیرد.
بنا بر اعلام قزلباش حدود 85 درصد بیماری ها در دنیا را بیماری‌های غیر واگیر تشکیل می‌دهند، که این رقم در کشورمان 76 درصد است.
7320/8068

انتهای پیام /*


علمی آموزشی


علوم پزشکی زنجان


بیماری سرطان


نوشیدن چای داغ