تاب‌آوری اجتماعی با علوم شناختی افزایش می‌یابد

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر «مجید نیلی» بعد از ظهر چهارشنبه، همزمان با هفته آگاهی از مغز و در مراسم راه‌اندازی «پردیس مغز من» افزود: در 5 سال گذشته ستاد با توجه به شناخت مغز و کارکردهای آن که همواره یکی از سوالات بشر بوده، تلاش کرده زیرساخت‌های اولیه در تقویت نیروی انسانی را ایجاد کرده و به این واسطه مانع از مهاجرت نیروی انسانی فرهیخته شود.
وی گفت: علوم شناختی در مقطع زمانی است که تئوری‌های لازم توسعه پیدا نکرده است، بنابراین فرصت مناسبی برای جوانان ما فراهم شده که در این حوزه جدید فعال باشند.
نیلی افزود: در پنج سال نخست فعالیت ستاد، سعی شد زیرساخت‌های موجود را توسعه دهیم، در نظر داریم طی پنج سال آینده پس از تسریع این حوزه در کشور و فعالیت ستاد، علاوه بر ادامه مرزهای توسعه کشور، این علوم و فناوری‌های مربوط به آن را در میان مردم و برای استفاده آحاد جامعه قرار دهیم.
دبیر ستاد توسعه علوم شناختی افزود: امروزه سرمایه بزرگ هر کشور سرمایه شناختی مردم آن است و ستاد در تلاش است علوم و فناوری شناختی را از مقطع پیش دبستانی تا دانشگاه توسعه دهد.
وی افزود: هفته «آگاهی از مغز» برای این برگزار می‌شود که آحاد جامعه با کارکرد مغز آشنا شوند، پردیس مغز نیز یکی دیگر از این بسترها است تا زیرساختی برای افزایش آگاهی محققان و شرکت‌ها در راستای شناخت مغز و رشد این دانش مهیا شود.
وی در پایان، کاربرد علوم شناختی در مسائل کلان اجتماعی و تغییر نگرش و افزایش تاب‌آوری در برابر مشکلات جامعه را یکی دیگر از اهداف توسعه علوم شناختی در سال‌های آینده بیان کرد و گفت: درک ما از شرایط می‌تواند پایداری و تاب‌آوری اجتماع را افزایش دهد.
به گزارش ایرنا، نخستین پردیس مغز و علوم شناختی کشور با نام «پردیس مغز من» به عنوان بزرگترین پردیس درخاورمیانه امروز چهارشنبه با حضور «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهوری در باغ کتاب تهران راه اندازی شد.
در مراسم راه اندازی «پردیس مغز من»، «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، «منصور غلامی» وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، «ایرج حریرچی» قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، «کمال خرازی» مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در امور توسعه علوم شناختی و جمعی از محققان، پژوهشگران و صاحبنظران حوزه علوم و فناوری های شناختی حضور داشتند.
پردیس مغز من به عنوان بزرگترین پردیس در خاورمیانه که نتیجه کار تحقیقاتی و بررسی پردیس های مختلف در دنیاست، ظرف یکسال گذشته طراحی و امروز در پنجمین روز از هفته آگاهی از مغز (4تا 11 اسفند ماه) به بهره برداری رسید.
این پردیس، در نوع خود اولین مرکز علم (ساینس سنتر) ایران در حوزه مغز و علوم شناختی است.
این مرکز علمی از پنج بخش ساختار مغز، مغزهای متفاوت، مغز سلولی، مغزهای آینده و بخش شناختی تشکیل شده و با 19 ابزار و تجهیزات شامل سنجش اعصاب، شبیه سازی ام آر ای، بازی های شناختی، مغز شفاف، سیستم بینایی، تاریخچه شناخت مغز و دیگر حوزه های علوم اعصاب شناختی و دانش شناختی که توسط محققان کشور ساخته شده تجهیز و راه اندازی شد.
این پردیس در باغ کتاب در کنار دیگر مراکز علمی در زمین 600 متری برای افزایش دانش و آگاهی اقشار مختلف مردم، دانشجویان و دانش آموزان به ویژه مقاطع متوسطه اول و دوم درنظر گرفته شده است.
هفته آگاهی از مغز امسال برای چهارمین سال متوالی با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی در سطح کشور برگزار می شود.
**علمی**9340** 1055

انتهای پیام /*


علمی آموزشی


علوم و فناوري شناختي


تاب آوری اجتماعی


پرديس مغز من