بی‌خطر بودن استفاده از سلول‌های بنیادی مزانشیمی در بیماران کلیوی

به گزارش روز یکشنه ایرنا از پژوهشگاه رویان، نارسایی مزمن کلیه، شرایطی است که طی آن ساختار و کارکرد کلیه به تدریج تخریب می‌شود. حدود 13 درصد از جمعیت جهان به این بیماری مبتلا هستند. بررسی‌های اخیر نشان داده است که سلول درمانی در حیوانات مدل آزمایشگاهی مبتلا به نارسایی مزمن کلیه، کارکرد و ساختار این عضو را بهبود می‌بخشد.
در فاز اول و دوم یک کارآزمایی بالینی، به منظور تایید بی‌خطر بودن استفاده از سلول‌ های بنیادی مزانشیمی و کاربردی بودن آنها در مبتلایان به نارسایی مزمن کلیوی، دکتر ناصر اقدمی، آتنه مخلوق، سروش شکرچیان و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی ساری و بیمارستان بقیه الله، هفت بیمار با علل مختلف ابتلا به نارسایی مزمن کلیه، مانند فشار خون بالا، سندرم نفروپاتیک و علل ناشناخته، انتخاب کردند.
از هر بیمار نمونه مغز استخوان گرفته شد و پس از تکثیر، 1 تا 2 میلیون سلول مزانشیمی به ازا هر کیلوگرم از وزن بیمار به صورت داخل وریدی تزریق شد. هدف اول بررسی بی‌خطر بودن این روش بود که با ارزیابی تعداد و شدت عوارض منفی انجام شد؛ و هدف دوم کاهش تصفیه گلورمرولی بود که با بررسی عملکرد کلیه طی 18 ماه پس از تزریق سلول ارزیابی شد.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی Cytotherapy به چاپ رسیده، نشان می‌دهد، پس از 18 ماه بررسی هیچ عارضه جانبی در اثر تزریق سلول ‌های مزانشیمی در این بیماران مشاهده نشد. تصفیه گلومرولی و سطح کراتین خون پس از 18 ماه، بهبودی معنی‌داری نشان نداد.
علمی (1) ** 1201 **1440

انتهای پیام /*


علمی آموزشی


نارسایی کلیه


سلول های بنیادی مزانشیمی


پژوهشگاه رویان