بانک‌ها در قبال پرداخت تسهیلات سرمایه ثابت مقاومت می‌کنند

منوچهر حبیبی روز پنجشنبه در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان قزوین که با حضور محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در سالن جلسات باغستان برگزار شد، افزود: با اینکه بیشترین سهم پرداخت تسهیلات استان به واحدهای صنعتی اختصاص دارد، اما سهم تسهیلات سرمایه ثابت برای اشتغالزایی کمتر از تسهیلات سرمایه در گردش است.

وی تاکید کرد: سال گذشته ۹ هزار و ۱۳۰ میلیارد تومان تسهیلات به بنگاه‌های اقتصادی استان پرداخت شد که ۳۷ درصد آن در بخش صنعت، ۱۵ درصد در بخش کشاورزی، هفت درصد در بخش مسکن و ۳۲ درصد آن متعلق به حوزه خدمات بود.

حبیبی به جذب سرمایه گذاری خارجی در سال ۹۷ پرداخت و گفت: حدود ۶۰ میلیون دلار در قالب هفت طرح سال گذشته در استان جذب شد که هم اکنون شهرک صنعتی کاسپین میزبان طرح‌های سرمایه گذاری خارجی از کشور عراق، ترکیه و فرانسه است.

این مسئول به نرخ بیکاری استان قزوین پرداخت و توضیح داد: نرخ بیکاری استان ۱۱ درصد بوده که از میانگین کشوری یک درصد پایین‌تر است و سال گذشته توانستیم با همکاری مسئولان در نشست اقتصاد مقاومتی برای ۱۷ هزار نفر اشتغالزایی ایجاد کنیم.

سرپرست معاونت اقتصادی استانداری قزوین نرخ تعدیل نیروها را رو به کاهش عنوان کرد و گفت: تمام تلاش‌ها در استان بر این است تا همواره ضمن اشتغالزایی از تعدیل کارگران در استان جلوگیری شود.

وی خرید مناسب گندم را در راستای رونق واحدهای تولیدی آرد دانست و اظهار داشت: سال گذشته ۲۴۶ هزار تن گندم در استان خریداری شد و امسال نیز پیش بینی می‌شود که بیش از ۳۰۰ هزار تن گندم خریداری شود.

حبیبی خاطرنشان کرد: استان قزوین با چهار هزار واحد صنعتی ۱۳ نوع محصول عمده را در کشور تولید می‌کند که یک سوم قطعات خودرو کشور در همین استان تولید می‌شود.
۹۹۲۵*۶۱۰۱